تبلیغات
پایگاه دکتر سعید زیباکلام - تاملات سرخ (۱۰)
تاملات سرخ (۱۰) | تاملات سرخ ,
چه چیزی در قلوب منافقان است كه از آشكار شدن آنها بیم و هراس دارند با توجه به آیات شریفه ۶۵ و ،۶۶ آنها بعد از ایمان آوردن به خدا و رسولش كافر شدند و سپس دین خدا را بازیچه قرار دادند، در حالی كه كفرشان را پنهان می كردند. نیازی به بحث ندارد كه چرا آنها از آشكار شدن كفرشان بیم داشتند. آنچه اما مایه شگفتی و مستحق تامل است این است كه كفرشان در قلوبشان بوده است.

سوره مباركه توبه:«یَحذَرُ المنافقون ان تُنزَّلَ علیهم سورة تُنَبِئُهم بِما فی قلوبِهم قلِ استَهزِءُوا إِنَّ اللهَ مُخرِج ما تَحذ َرون (۶۴) ولَئن سَالتَهم لَیقولُنَّ إِنَّما كُنَّا نَخوضُ و نَلعَبُ قل ابِاللهِ و ایاتِهِ و رسولِه كنتُم تَستَهزِئون (۶۵) لاتَعتَذِروا قد كفَرتُم بعدَ ایمانكُم إِن نَعفُ عن طَآئِفةٍ مِّنكم نُعذِّب طَآئِفهً بِانَّهم كانوا مُجرِمین (۶۶)»
    «منافقان می ترسند از این كه سوره ای علیه ایشان نازل شود كه دیگران را از آنچه در قلوب ایشانست خبر دهد؛ ای رسول! به منافقان بگو استهزاء كنید، همانا خداوند سبحان از قلوب شما خارج و ظاهر می كند آنچه را از آن می ترسید (
۶۴) و اگر از ایشان بپرسی كه به چكار مشغولید و گذران عمر می كنید همانا می گویند جز این نیست كه خود را سرگرم می كنیم و بازی می كنیم؛ ای رسول! بگو آیا خداوند سبحان و آیاتش و رسولش را در دنیا استهزاء می كردید (۶۵) امروز كه روز حساب و كتاب و عقاب است عذر نیاورید كه همانا بعد از ایمان آوردن كفر ورزیدید؛ اگر گروهی از شما را عفو كنیم گروهی را عذاب می كنیم زیرا مجرم بودند (۶۶)»
    چه چیزی در قلوب منافقان است كه از آشكار شدن آنها بیم و هراس دارند با توجه به آیات شریفه
۶۵ و ،۶۶ آنها بعد از ایمان آوردن به خدا و رسولش كافر شدند و سپس دین خدا را بازیچه قرار دادند، در حالی كه كفرشان را پنهان می كردند. نیازی به بحث ندارد كه چرا آنها از آشكار شدن كفرشان بیم داشتند. آنچه اما مایه شگفتی و مستحق تامل است این است كه كفرشان در قلوبشان بوده است. براستی كفر در قلوب چه می كند مطابق میراث فلسفی ما، ما عقولی داریم كه با آنها حق و باطل را تشخیص می دهیم، سپس حق را می پذیریم و باطل را هم طرد می كنیم. قلوب ما نه در تشخیص حق و باطل، و نه در پذیرش و طرد متعاقب هیچ نقشی ندارند. در این صورت با سخن صریح حضرت حق چه كنیم كه «منافقان می ترسند از این كه سوره ای برایشان نازل شود كه دیگران را از آنچه در قلوب ایشانست خبر دهد.»

http://magiran.net/npview.asp?ID=1582795


نوشته شده توسط دانشجو در سه شنبه 29 مرداد 1387 و ساعت 09:08 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تاملات سرخ(۱۴)+ مفهوم معقولیت نزد لاكاتوش+ علم و عواطف انسانی:گفت و گو با دكتر سعید زیباكلام درباره كتاب «معرفت شناسی اجتماعی»+ تاملات سرخ۷+ آزاداندیشی ساخته انسان مدرنیست غربی است+ تاملات سرخ (۱۱)+ مصاحبه درباره چیستی علم+ تاملات سرخ (۲۱)+ حوزه تایید غیرمستقیم مدرنیسم است + تاملات سرخ (۱۰)+ گفت و گو با دكتر سعید زیباكلام كتاب «معرفت شناسى اجتماعى»+ تاملات سرخ (۱۸)+ نظریه‌پردازی یعنی این...+ چیستی علم- درآمدی بر مکاتب علم‌شناسی فلسفی + تاملات سرخ ۵

صفحات: